Laptop czy komputer stacjonarny?

W XXI wieku chyba nikt nie wyobraża sobie już swojej codzienności bez laptopa czy komputera stacjonarnego. Tego typu sprzęt towarzyszy nam na każdym kroku. Korzystamy z niego w szkołach, na studiach, dla rozrywki, a przede wszystkim w pracy – bez względu na wykonywany zawód.

 

Laptop czy komputer stacjonarny – czym się kierować przy wyborze?

Najczęstszym dylematem wśród użytkowników jest dokonanie wyboru pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym. W zasadzie jak w każdym wypadku to bywa, oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony.

Przed dokonaniem zakupu należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego taki sprzęt będzie nam potrzebny. Ceny komputerów i laptopów są oczywiście uzależnione od ich parametrów.

W jednych dziedzinach zdecydowanie wygrywa klasyczny komputer PC, w innych natomiast wyraźną przewagę ma laptop. Ze względu na swoją wydajność i wysokie parametry, miłośnikom gier bardziej polecić należy komputer stacjonarny. Z kolei przez wzgląd na ergonomię, wygodę i funkcjonalność, w pracy biurowej zdecydowanie wygrywa laptop.

Jeśli mowa o oglądaniu filmów czy innych multimediów, to dzięki dużym monitorom lepiej w tym wypadku sprawdzi się komputer PC. W przeglądaniu Internetu przez swoją wygodę i mobilność na prowadzenie wysuwa się laptop. Niezależnie od wyboru, warto sprawdzić warunki pożyczki przez internet.

 

Komputer stacjonarny – wady i zalety

Komputer PC to klasyka w branży komputerowej. Zdecydowanie polecany do użytku stacjonarnego. Ma sporo zalet, ale też kilka mankamentów, z którymi warto się zapoznać przed dokonaniem zakupu.

 

Zalety komputera stacjonarnego:

– możliwość samodzielnego montażu, modyfikacji oraz konserwacji,

–  pomimo podobnych parametrów technicznych, zazwyczaj jest tańszy od laptopa,

– możliwość samodzielnego rozbudowania i  dopasowania komputera do indywidualnych potrzeb i preferowanej konfiguracji,

– duża liczba dostępnych gniazd i możliwość połączenia z innymi urządzeniami.

 

Wady komputera stacjonarnego:

– zajmuje sporo miejsca,

– brak mobilności, przeznaczony głównie do użytku domowego, ewentualnie biurowego,

– wyższy pobór energii niż w wypadku laptopa,

– nieestetyczny – duża ilość kabli.

 

Laptop – wady i zalety

Laptop jest młodszą, mobilną wersją komputera stacjonarnego. Pod względem swojej wydajności, absolutnie nie odbiega od klasycznych komputerów.

 

Zalety laptopa:

– mobilność urządzenia – można go użytkować zarówno w domu, jak i poza nim,

– niski pobór energii elektrycznej oraz cicha praca,

– zabiera mało miejsca, stanowi całość bez dodatkowego monitora czy klawiatury,

– akumulator pozwalający pracować na nim bez wymaganego dostępu do źródła zasilania.

 

Wady laptopa:

– przez wzgląd na gotową konstrukcję, brak możliwości modyfikacji wg własnych potrzeb,

– bywa droższy niż komputer stacjonarny o podobnych parametrach,

– słaba ergonomia pracy,

– trudna wymiana podzespołów.

 

Za co płacimy i jak nie przepłacić?

Podobnie jak w wypadku każdego tego typu sprzętu, płacimy za jego parametry. Z tego powodu tak ważne jest sprecyzowanie własnych potrzeb i późniejszego przeznaczenia sprzętu.

W wypadku komputerów stacjonarnych kluczową rolę w wycenieniu odgrywa rodzaj procesora, karty graficznej i pamięci ram. Najprostsze modele, a zarazem te o przeciętnej jakości mogą kosztować nawet 1700 – 1800 zł. Komputery PC przeznaczone do użytku multimedialnego, czyli o bardzo wysokich parametrach, mogą kosztować nawet do 13 tys. złotych i więcej. To dość wysokie kwoty, więc nie obędzie się bez pożyczki przez internet.

Wśród laptopów najważniejsze są parametry obejmujące: rozdzielczość ekranu  również procesor i kartę graficzną. Sytuacja ma się tak samo, jak w wypadku komputerów stacjonarnych – im lepsze są te parametry, tym więcej za taki sprzęt zapłacimy. Najtańszy laptop możemy kupić już nawet za 500 zł, ale w zasadzie do niczego się on nie nadaje. Laptop o parametrach doskonałych, czyli taki dla prawdziwych profesjonalistów, bije ceną na głowę najdroższe komputery PC. Koszt takiego sprzętu przekracza czasami nawet 15 tys. złotych.

Przed dokonaniem zakupu wymarzonego sprzętu, dobrze jest zastanowić się nad szybką pożyczką przez Internet. Gotówkę dostaniemy praktycznie od ręki i od razu będziemy mogli zrealizować zakup. Przy takim tempie rozwoju branży komputerowej, wiele korzystnych ofert i promocji  kończy się równie szybko, jak zaczyna.