Łódki do 2000 złotych. Na jakie łodzie możemy liczyć?

Gdy łowienie ryb z brzegu rzeki czy jeziora przestaje być satysfakcjonujące, warto rozważyć zakup własnej łódki, która znacznie poszerzy nasz dostęp do łowisk. Wybór łódek do dwóch tysięcy złotych nie jest duży, ale nadal możemy znaleźć wśród nich ciekawe propozycje. Jak wybrać łódkę w takim przedziale cenowym oraz jak sfinalizować jej zakup?

 

Podział łódek ze względu na akwen wodny

To, na jakich wodach zamierzamy łowić, ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej łódki. Zawsze powinniśmy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a co za tym idzie, dopasować wywrotność łódki do głębokości oraz nurtu na akwenie wodnym. Istnieje stary prosty podział, który świetnie sprawdza się do dzisiaj.

Na wody płynące, czyli rzeki powinniśmy wybrać łódki długie i w miarę wąskie. Takie łódki zwie się pychówkami. Dawniej pychówki wykonywano wyłącznie z drewna, obecnie stosuje się różne materiały.

Na wody stojące, takie jak jeziora, lepsze będą łódki krótkie i szerokie. Dzięki takiej konstrukcji łódź zachowa odpowiednią stabilność przy stosunkowo niewielkiej wadze.

Rozwój techniki, który obecnie umożliwia montaż silnika motorowego do niemal każdej jednostki pływającej, sprawił, że podział ten nie ma już tak dużego znaczenia. Nadal jednak warto wziąć go pod uwagę.

 

Łódka składana czy w całości?

Szybka pożyczka na dowód umożliwi nam zakup wymarzonej łodzi. Musimy jednak pamiętać, że łódź taką gdzieś trzeba przechować. W cenie do dwóch tysięcy złotych bez problemu zakupimy łódź składaną oraz taką o nierozbieralnej konstrukcji.

Łódź składana w tym przedziale cenowym zazwyczaj ma możliwość podziału na trzy części. Każda z nich ma długość około metra i w kryzysowej sytuacji można przewieźć ją nawet na pace niewielkiego samochodu dostawczego. Najpopularniejsze w Polsce są łódki zwane stynkami. To najczęściej drewniane lub aluminiowe jednostki, które można łatwo przechować w domowym garażu lub pod gołym niebem, przykryte plandeką.

Łodzie o nierozbieralnych konstrukcjach zajmują naturalnie więcej miejsca. Do ich przewiezienia potrzebny jest specjalny wózek lub przyczepa. Jeśli nie mamy dla niej odpowiedniego miejsca, często jedynym rozwiązaniem będzie pozostawienie jej na brzegu akwenu.

 

Podział łódek ze względu na materiał wykorzystany do produkcji

Łodzie drewniane, choć dawniej bardzo popularne, obecnie wypierane są przez te produkowane z innych tworzyw. Jeśli trafimy na okazję, możemy kupić nową łódkę drewnianą w cenie dwóch tysięcy złotych. Niestety na dobre okazje trzeba reagować szybko. Gdy nie posiadamy odpowiednich środków szybka pożyczka na dowód może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Zaletą i jednocześnie wadą łódki drewnianej jest waga. Z jednej strony lepiej chroni nas przed przypadkową wywrotką, z drugiej trudno ją transportować. Łodzie aluminiowe są bardzo lekkie i dość płaskie. Umożliwiają wpłynięcie na prawie każdą płyciznę. Dobrze wykonana jednostka aluminiowa będzie też odporna na zderzenia z kamienistą rafą. Jednak w cenie do dwóch tysięcy możemy liczyć tylko na łódki używane.

Łodzie z tworzyw sztucznych to grupa oferująca najszerszy wybór w omawianym przedziale cenowym. Zazwyczaj mierzy około trzech metrów i przeznaczona jest na dwie osoby. Łódka ze sztucznego tworzywa posiada płaskie dno oraz często w standardzie dwie lub trzy komory wypornościowe, co czyni ją niemal niezatapialną. Wszystkie elementy metalowe wykonane są ze stali nierdzewnej. Taka jednostka waży kilkadziesiąt kilogramów, więc jest stosunkowo lekka.

Ponton wiosłowo-motorowy również jest w zasięgu ręki osoby dysponującej dwoma tysiącami złotych. Są to jednostki wykonane z grubej zbrojonej gumy, o niewielkiej wadze i łatwe w transporcie.

Pożyczka na dowód, w wypadku wydatków średniego szczebla, jest łatwo dostępnym i sprawdzonym rozwiązaniem. Ze środków uzyskanych w ten sposób możemy z powodzeniem sfinansować zakup wymarzonej łódki i cieszyć się nią podczas wędkarskich lub rekreacyjnych wypadów.